Kamerové systémy (CCTV – Closed circuit television) slúžia na monitorovanie ochraňovaného priestoru. Na záznam obrazu v určitom priestoru je potrebné určité technické vybavenie.
Systém sa skladá z:

kamery

záznamového zariadenia

prídavných zariadení

Kamera tvorí základ systému. Ak je nekvalitná, systém je zbytočný.
V akčných filmoch, technik sediaci za počítačom, urobí zázrak. V obrazovom zázname, z malej bodky na monitore, vykúzli automobil s čitateľným evidenčným číslom vozidla. V reálnom živote to tak nefunguje. Keď kamera zaznamenala málo informácii, vy zo záznamu kvalitnú fotografiu nikdy neurobíte. Istotne ste už videli zábery trestného činu z bezpečnostných kamier. Na obrazovke ste nevideli páchateľa, ale len nejasnú machuľu. Z tej machule ste videli, či to bol chlap alebo žena, prípadne či bol vysoký alebo zavalitý. Nemali ste šancu identifikovať páchateľa. Preto je potrebná kamera s adekvátnym rozlíšením vzhľadom na rozľahlosť priestoru. Napríklad kamera s rozlíšením 640×480 bodov (300 000 bodov = 0,3 Mpix) je použiteľná pre priestory do cca 4×4 m. Keď je priestor väčší, je treba nainštalovať viac kamier alebo ak to členitosť priestoru umožňuje, nainštalovať jednu kameru s väčším rozlíšením. Je naivné chcieť jednou kamerou s rozlíšením 640×480 bodov chrániť okolie rodinného domu. Naša firma preto odporúča zákazníkom kvalitné kamery, pre väčšie priestory s rozlíšením 1,3 Mpix až 25 Mpix.
Na snímanie obrazu môžete použiť analógové kamery alebo kamery s ethernetovým rozhraním, tzv. IP kamery. Analógové kamery sú lacnejšie, ako IP kamery. IP kamery sú drahšie, technicky ľahko sa pripájajú do existujúcej počítačovej siete, sú dostupné aj s rozlíšením niekoľko megapixlov (Mpix). Výhodné sú v objektoch, kde je už vybudovaná štrukturovaná kabeláž. Pre systémy, kde nie je štrukturovaná kabeláž alebo v priestorch s existujúcim analógovým systémom, ponúkame analógové kamery s vysokým rozlíšením a s rozhraním HD-SDI. Signál sa šíri bežne dostupným koaxiálnym káblom a rozlíšenie kamier je do 3 MPix. Použitie kamier s rozhraním HD-SDI je veľmi výhodné pri inovácii existujúceho kamerového systému na systém s vysokým rozlíšením, bez zásahu do inštalácie. To prinesie veľkú úsporu financií a súčasne výrazne zvýši kvalitu kamerového systému.
Záznamové zariadenie slúži na záznam obrazu a časového údaju v reálnom čase. Používaju sa analógové, IP, hybridné rekordéry a pre záznam analógového signálu vysokého rozlíšenia HD-SDI rekordéry. Nie je veľmi podstatná obrazová frekvencia, ale kvalita jednotlivých snímok.
Na záznam je dobré zariadenie, ktoré zaznamenáva obraz rýchlosťou od 8 fps do 25 fps ( snímok za sekundu). Frekvenciu 25 snímok za sekundu vníma človek ako plynulý pohyblivý obraz. Rozlíšenie snímok by malo byť minimálne v kvalite D1, t.j. 720×576 pixels, lepšie je HD rozlíšenie (1920×1080 pixels). HD rozlíšenie už poznáte z kvalitnejších televízorov. Rozlíšenie snímok v CIF (352×288 bodov) je na úrovni menej kvalitnej VHS. Je lepšie mať zariadenie s 8 fps a s rozlíšením v D1 a väčším, ako 25 fps s rozlíšením CIF. Lepšie je mať vysoké rozlíšenie s trhaným obrazom, ako plynulý záznam s nízkym rozlíšením. Na identifikáciu páchateľa je potrebná kvalitná snímka a nie plynulý obraz s málo kvalitnými snímkami.
Prídavné zariadenia slúžia na ovládanie kamier, na napájanie kamier, na distribúciu signálu etc.

Ponuku kamerových systémov nájdete tu